Istnieje wiele istotnych aspektów, które wpływają na to, jak dobrać opaskę na kolano. Niestety większość osób nie ma dostatecznej wiedzy i doświadczenia, aby wybrać właściwy produkt do aktualnych potrzeb. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi dyskomfort spowodowany bólem. Czy opaski uciskowe sprawdzą się u każdego? Która opaska będzie odpowiednia podczas biegania? Jaka opaska jest bezpieczna dla osób po świeżym urazie? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź praktyczne informacje dotyczące opasek na staw kolanowy.
Czym się kierować wybierając opaskę na kolano?
Wybór opaski na kolano nie powinien być podyktowany jej wyglądem czy niską ceną. Warto pamiętać, że noszenie opaski ma przede wszystkim wspomóc funkcjonowanie stawu kolanowego oraz przeciwdziałać różnorodnym niedogodnościom. Dlatego też warto wiedzieć, które kryteria należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.
Rozmiar opaski (obwód)
Odpowiedni rozmiar opaski jest wręcz niezbędny, aby uzyskać optymalne wsparcie dla stawu kolanowego. Zbyt luźna nie zagwarantuje stabilizacji i będzie się zsuwać. Natomiast przesadnie ciasna utrudni krążenie, będzie niewygodna i spowoduje ograniczenie zakresu ruchomości w stawie. Jak zatem dobrać rozmiar opaski na kolano? Wystarczy wziąć metr krawiecki i dokonać pomiaru obwodu:
- stawu kolanowego,
- ok. 10-15 cm powyżej i poniżej środka rzepki.
Opaski dostępne w sklepie Strefa Regeneracji zawierają dokładną tabelę wymiarów dla konkretnych oznaczeń literowych. Dzięki temu nie będziesz mieć żadnego problemu, aby dobrać rozmiar opaski na kolano i zapewnić sobie właściwe dopasowanie do stawu.
Poziom aktywności fizycznej
Doświadczeni zawodnicy sportowi lub pracownicy fizyczni mają zdecydowanie inne potrzeby, aniżeli np. niezbyt aktywni seniorzy czy osoby pracujące przy biurku lub stroniące od ćwiczeń. Przede wszystkim systematyczne treningi stwarzają znacznie więcej niebezpiecznych sytuacji, które mogą powodować uszkodzenie stawu. Poza tym opaska na kolano noszona podczas aktywności musi zapewniać większą swobodę ruchu i nie ograniczać zakresu. Dlatego przed zakupem warto ocenić indywidualny poziom aktywności fizycznej.
Rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej
Ostatnim i równie istotnym kryterium jest rodzaj uprawianego sportu. Nie można przejść obojętnie wobec faktu, że każda dyscyplina rządzi się własnymi prawami i zupełnie inaczej angażuje układ ruchu. Kontuzje występujące wśród biegaczy czy kolarzy są zgoła odmienne, aniżeli przeciążenia kolan wśród trójboistów czy urazy zawodników piłki nożnej. Warto stosować opaski, które będą w realny sposób wspierać staw kolanowy w trakcie zawodów czy podczas treningów w okresie przygotowawczym.
Jakie są rodzaje opasek na kolano?
Skoro już wiesz jak dobrać opaskę na kolano pod kątem rozmiaru, to warto zwrócić uwagę na kolejną kwestię — rodzaj. Na obecnym rynku można znaleźć różnorodne rozwiązania w kategorii akcesoriów sportowo-treningowych. Nie inaczej jest w przypadku opasek na kolano, które różnią się m.in. sposobem działania czy wykorzystanym materiałem.
Opaski kompresyjne (uciskowe)
Elastyczne opaski, przeważnie bezszwowe i o różnorodnych splotach. Ich zadaniem jest wywołanie efektu kompresji, czyli kontrolowanego ucisku. Polecane są zarówno sportowcom, jak i osobom stroniącym od aktywności fizycznej. Niestety będą niewskazane w niektórych problemach zdrowotnych np. cukrzyca z neuropatią cukrzycową, choroby układu krążenia, schorzenia mięśnia sercowego czy aktywne zmiany zapalne skóry. Nie sprawdzą się także u osób, które źle tolerują długotrwały ucisk.
Bezuciskowe opaski iNCREDIWEAR
To świetna alternatywa dla akcesoriów powodujących kompresję. Bezuciskowa opaska iNCREDIWEAR swoje działanie opiera nie na ucisku, a zastosowaniu półprzewodnikowego materiału o terapeutycznych właściwościach. Brak ucisku sprawia, że opaska może być stosowana w przypadkach, które są przeciwskazaniami dla opasek kompresyjnych. Poza tym nie powoduje dyskomfortu i ograniczenia krążenia, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowana przez wiele godzin, a także w nocy, podczas snu.
Jak działają opaski uciskowe?
Uciskowe opaski na kolano stosuje się w celu uzyskania efektu kompresji. Kontrolowany i optymalnie intensywny ucisk zapewnia zewnętrzną stabilizację i ochronę stawu kolanowego. Poza tym powoduje wzmożenie przepływu krwi oraz limfy, co ma na celu pobudzenie metabolizmu, a przez to redukcję obrzęku i przyspieszenie procesów regeneracyjnych.
Kiedy powinno się nosić opaski uciskowe?
Opaski uciskowe są polecane w różnych przypadkach. Sprawdzą się zarówno u regularnie trenujących sportowców, jak i wśród osób starszych. Wywołany efekt kompresji znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, które prowadzą do ograniczenia funkcjonalności i odczuwania dyskomfortu w codziennym życiu.
Poprawa efektywności pracy mięśni
W badaniu [1] obejmującym grupę 10 doświadczonych kolarzy sprawdzono wpływ odzieży uciskowej na wydajność uczestników podczas testów wysiłkowych. Wyniki czasowe mężczyzn stosujących akcesoria o wysokim poziomie kompresji były lepsze niż w przypadku osób, które nie stosowały odzieży uciskowej.
Niwelowanie dolegliwości bólowych
Pomoc w łagodzeniu bólu to jedno z głównych wskazań do stosowania opasek kompresyjnych. Dowodem tego są wyniki badania [2] przeprowadzonego w grupie 50 osób ze zdiagnozowanym konfliktem rzepkowo-udowym. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać 6 aktywności — w opasce oraz bez niej. Podczas noszenia opaski odnotowano redukcję dolegliwości bólowych rzędu 33-56% w skali VAS. Opaska uciskowa na kolano McDavid 409 jest bardzo dobrym przykładem produktu, który można zastosować w przypadku tego typu problemów.
Uciskowe opaski mogą też stanowić wartościowe uzupełnienie dla innych metod terapeutycznych np. kinesio tapingu. Wyniki badania [4] przeprowadzonego wśród 32 osób pokazują, że połączenie kinesio tapingu i opasek kompresyjnych jest skutecznie w łagodzeniu opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS).
Poprawa czucia głębokiego stawu kolanowego
Propriocepcja, czyli czucie głębokie, jest niezwykle istotne w kontekście prawidłowego rozkładu ciężaru ciała. Zaburzone czucie głębokie stawu kolanowego może skutkować m.in. problemami z równowagą i większym ryzykiem upadków.
Zastosowanie opasek uciskowych w aspekcie czucia głębokiego sprawdzono w badaniu [4], które obejmowało 44 zdrowe osoby. Kompresyjne opaski okazały się pomocne dla aktywnego przywrócenia właściwej pozycji stawu kolanowego i poprawy dokładności wykonywanych zadań. Tym samym opaski mogą sprawdzić się w przypadku rehabilitacji i treningów ukierunkowanych na polepszenie propriocepcji.
Jak działają opaski terapeutyczne iNCREDIWEAR?
Opaska elastyczna na kolano firmy iNCREDIWEAR wykorzystuje nowatorską technologię, która została opracowana w porozumieniu z lekarzami i fizjoterapeutami. Materiał wykorzystany w opaskach zawiera elememnty półprzewodnikowe – german i węgiel. Pod wpływem ciepła, które zostaje oddane przez ciało, następuje uwalnianie jonów ujemnych i aktywacja komórek ciała do wibracji. Do efektów wibracji komórkowej należą:
- wzmożenie przepływu krwi,
- poprawa natlenowania tkanek,
- polepszenie transportu składników odżywczych,
- usprawnienie usuwania zbędnych metabolitów wtórnych,
- intensyfikacja procesu rekonwalescencji struktur tkankowych,
- redukcja dolegliwości bólowych,
- poprawa elastyczności tkanek.
Kiedy powinno się nosić bezuciskowe opaski terapeutyczne iNCREDIWEAR?
Opaski iNCREDIWEAR są produktem o działaniu terapeutycznym i stanowią wybór wielu profesjonalnych zawodników sportowych, a także osób zmagających się z bólem czy dyskomfortem. Co więcej, są chętnie rekomendowane przez lekarzy medycyny sportowej, ortopedów czy fizjoterapeutów. Dowodem tego są wyniki badań, które potwierdzają lecznicze właściwości innowacyjnego materiału półprzewodnikowego.
Minimalizacja urazów i absencji z powodu kontuzji
W badaniu [5] przeprowadzonym w drużynie piłkarskiej REAL Salt Lake sprawdzono, czy zakładanie i noszenie opasek iNCREADIWEAR może okazać się pomocne dla profilaktyki kontuzji kolan. Dlatego też porównano stopień urazowości i liczbę nieobecności zawodników uwarunkowanych urazami. Podczas sezonu, w którym bezuciskowe opaski zakładano na stawy kolanowe, zaobserwowano następujące zmiany wśród piłkarzy:
- średnia nieobecność na meczach zmniejszyła się o 70%,
- liczba „straconych dni” z powodu kontuzji była mniejsza o 53%,
- skrócenie czasu potrzebnego na powrót do aktywności po przebytym urazie kończyn dolnych,
czas trwania nieobecności uwarunkowanej uszkodzeniem tkanek wynosił średnio ok. 9 dni — w przypadku sezon bez stosowania opaski na kolano nieobecność zawodników trwała blisko 16 dni.
Łagodzenie bólu i sztywności – przeciwdziałanie objawom choroby zwyrodnieniowej stawów
Zmiany zwyrodnieniowe stawów to niezwykle częsty problem wśród osób po 45 roku życia oraz seniorów. Skuteczność opasek na kolano z technologią iNCREDIWEAR sprawdzono w badaniu [6], które przeprowadzono w grupie 46 pacjentów spełniających następujące kryteria: brak interwencji chirurgicznej, przewlekły ból kolan (minimum 6 miesięcy), obecność objawów o charakterze zwyrodnienia, które potwierdzono zdjęciem RTG lub analizą rezonansem magnetycznym.
Uczestników podzielono na dwie podgrupy — pierwsza (A) z łagodnym zwyrodnieniem kolan i drugą (B) o zaawansowanej postaci choroby zwyrodnieniowej. Pacjenci z obu podgrup codziennie, przez 6 miesięcy nosili bezuciskowe opaski terapeutyczne. W grupie A zaobserwowano wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych na podstawie wyników skali Oxford Knee Score (63%), VAS (51%) i Lyshlom (41%).
Równie wartościowe wyniki uzyskano w badaniu [7] w grupie z potwierdzoną chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Uczestnikom polecono stosować opaski na kolano iNCREADIWEAR przez 3 miesiące, które nosili przez 15-20 godzin dziennie. Już po 2 tygodniach stosowania opasek odnotowano wyraźne zmniejszenie bólu według skali VAS o 40,8%. Natomiast w przypadku skali Oxford Knee Score po 3 miesiącach interwencji nastąpiła poprawa stanu pacjentów o 62,6%.
Warto też zwrócić uwagę na rezultaty badania [8] porównującego technologię półprzewodnikową z opaskami wykorzystującymi technologię pola magnetycznego niskiej częstotliwości. Grupa 35 pacjentów została podzielona na dwie podgrupy, w których zastosowano identyczny protokół rehabilitacji. Uczestnicy, którzy w trakcie badania mieli założone opaski iNCREDIWEAR odnieśli znacznie większe korzyści w zakresie złagodzenia bólu spoczynku oraz o wiele szybciej odzyskali sprawność po zakończonym leczeniu.
Usprawnienie rekonwalescencji po operacji
Technologia wykorzystana w miękkich opaskach iNCREDIWEAR okazuje się idealnym sposobem na to, jak zregenerować kolana po przebytych zabiegach chirurgicznych. W badaniu [9] porównano skuteczność działania opasek uciskowych z opaskami iNCREADIWEAR. Uczestnikami badania była grupa 55 pacjentów (40-90 lat) z zaplanowanym zabiegiem całkowitej endoprotezoplastyki stawu kolanowego.
Po 3 tygodniach od przeprowadzonej operacji uczestnicy stosujący technologię iNCREADIWEAR zaobserwowano spadek wysięku o 19%, podczas gdy opaski uciskowe spowodowały wzrost o 35%. Co więcej, pacjenci stosujący terapeutyczne opaski bezuciskowe doświadczyli mniejszego ograniczenia zakresu ruchomości niż w przypadku opasek kompresyjnych.
Jak prawidłowo założyć opaskę na kolano?
Zakładanie opaski na kolano nie jest niczym trudnym. Oczywiście pod warunkiem, że dopasowanie opaski pod kątem rodzaju i rozmiaru jest prawidłowe. Elastyczny materiał wykorzystany w opaskach dostępnych w sklepie Strefa Regeneracji z pewnością ułatwi włożenie opaski na nogę. Szerszy ściągacz powinien być zlokalizowany ponad stawem kolanowym i obejmować fragment uda, a węższy poniżej i obejmować część podudzia.
Wskazówki i błędy do uniknięcia
- Zwróć uwagę, czy materiał jest równomiernie rozłożony — jeżeli nie, to należy nieco rozciągnąć materiał.
- Nigdy nie zakładaj opaski na otwarte rany, świeże uszkodzenia skóry czy zmiany chorobowe (np. ropne wykwity).
- Upewnij się, że przed założeniem opaski na kolano skóra jest czysta i sucha. Kremy, balsamy, maści czy zwykła woda mogą spowodować, że opaski nie będą prawidłowo przylegać.
- W przypadku obecności obrzęku (np. po przebytym urazie) obwód kontuzjowanego stawu będzie większy niż w zdrowej kończynie, co wymaga zakupu opaski o większym rozmiarze.
Jak długo nosić opaskę na kolano?
Czas noszenia opaski jest w dużej mierze uzależniony od powagi i rodzaju problemu, w jakim mają zostać zastosowane. Osoby np. po przebytej rekonstrukcji uszkodzonych więzadeł powinni nosić opaski do momentu odzyskania stabilności stawu kolanowego. Z kolei w przypadku zawodników zakładających opaski w celu potreningowej regeneracji mogą je nosić praktycznie codziennie po każdych ćwiczeniach. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą – zachęcamy też do kontaktu ze specjalistami sklepu Strefa Regeneracji, którzy pomogą rozwiać wątpliwości i udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania.
Kiedy robić przerwy od noszenia opaski?
Opaski uciskowe na kolano zaleca się nosić wyłącznie w trakcie dnia. Niektóre opaski medyczne o działaniu kompresyjnym nie powinny być noszone dłużej niż 60-90 minut. Istnieje bowiem ryzyko, że zbyt długi ucisk spowoduje niedotlenienie tkanek i tym sam może wywołać zmiany martwicze.
Alternatywą są terapeutyczne opaski bezuciskowe iNCREDIWAR, które można bez żadnych ograniczeń nosić przez całą dobę. Tym samym zagwarantują wyjątkowo efektywne wsparcie np. dla procesu potreningowej regeneracji czy rekonwalescencji po urazach.
FAQ
Jaka opaska nada się na zwyrodnienie kolana?
W przypadku zdiagnozowanych zmian zwyrodnieniowych najlepszą opaską na kolano będzie produkt wykorzystujący innowacyjną technologię iNCREADIWEAR. Bezuciskowa konstrukcja sprawia, że można ją nosić całą dobę, a półprzewodnikowy materiał gwarantuje efektywne wsparcie procesu regeneracji. Co więcej, jest to produkt o działaniu terapeutycznym, którego skuteczność potwierdzają badania naukowe.
Na co zwrócić uwagę, wybierając opaskę na kolano do biegania?
- Cel: profilaktyka kontuzji, regeneracja po wysiłku, czy stabilizacja.
- Liczba jednostek treningowych.
- Intensywność wykonywanych biegów.
- Stopień zaawansowania treningowego.
- Rozmiar (obwód) stawu kolanowego i obszaru nad/pod nim.
Czy w aptece kupię opaskę na kolano?
Tak, choć wybór opasek w aptekach jest zdecydowanie mniejszy aniżeli w przypadku sklepów specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów i sprzętu dla sportowców. Warto też dodać, że część opasek (np. iNCREDIWEAR) jest dostępna wyłącznie w niektórych gabinetach fizjoterapeutycznych, sklepach medycznych lub sklepach on-line. jak chociażby Strefa Regeneracji.
Kiedy nie wolno używać opaski uciskowej?
Opaski uciskowe są niewskazane w przypadku zdiagnozowanych problemów z układem krążenia np. miażdżycą naczyń czy chorobą zakrzepową żył głębokich. Bezpiecznym rozwiązaniem dla tej grupy pacjentów są opaski bezuciskowe z technologią iNCREDIWEAR.
Czym się różni opaska na kolano od stabilizatora?
Stabilizatory są przede wszystkim rekomendowane dla usprawnienia procesu leczenia przebytego urazu np. całkowitego lub częściowego naderwania przyczepu mięśnia czworogłowego uda. Ich zadaniem jest stabilizowanie stawu, co jest możliwe dzięki półsztywnej konstrukcji. Z kolei opaski charakteryzuje znacznie większy poziom elastyczności wykorzystanego materiału. Duży poziom rozciągliwości sprawia, że zdecysowanie słabiej stabilizują kolana. Niemniej jednak opaski terapeutyczne iNCREADIWEAR dzięki półprzewodnikowej technologi skutecznie przeciwdziałają różnorodnym niegodnościom dotyczącym stawu kolanowego np. przewlekłego bólu.
Bibliografia:
[1] Williams, Ewan R., et al. “Enhanced cycling time-trial performance during multiday exercise with higher-pressure compression garment wear.” International journal of sports physiology and performance 16.2 (2020): 287-295.
[2] Kölle, Theresa, Wilfried Alt, and Daniel Wagner. “Immediate effects of an elastic patellar brace on pain, neuromuscular activity and knee kinematics in subjects with patellofemoral pain.” Archives of orthopaedic and trauma surgery 140 (2020): 905-912.
[3] Xue, Xiali, et al. “Effect of Kinesio tape and Compression sleeves on delayed onset of muscle soreness: a single-blinded randomized controlled trial.” BMC Musculoskeletal Disorders 24.1 (2023): 392.
[4] Ghai, Shashank, Matthew W. Driller, and Rich SW Masters. “The influence of below-knee compression garments on knee-joint proprioception.” Gait & posture 60 (2018): 258-261.
[5] Stirling, Brian, Jonathan Summ and Tyler Knight. “Effects of Increadiwear Recovery Leg Sleeves on Time-Loss for Major League Soccer Players.” (2016).
[6] Marino, Katherine, Rachel Lee, and Paul Lee. “Effect of germanium-embedded knee sleeve on osteoarthritis of the knee.” Orthopaedic Journal of Sports Medicine 7.10 (2019): 2325967119879124.
[7] Elphingstone, Joseph W., et al. “Bioactive knee sleeve for osteoarthritis: a small cohort study.” South Med. J 115 (2022): 773-779.
[8] Paolucci, Teresa, et al. “Combined Rehabilitation Protocol in the Treatment of Osteoarthritis of the Knee: Comparative Study of Extremely Low-Frequency Magnetic Fields and Soft Elastic Knee Brace Effect.” Healthcare. Vol. 11. No. 9. MDPI, 2023.
[9] Justice, T. Elaine, and Paul B. Jacob. “Non-compressive sleeves versus compression stockings after total knee arthroplasty: A prospective pilot study.” Journal of Orthopaedics 49 (2024): 102-106.
Ostatnie posty
Zostaw komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
DARMOWA DOSTAWA OD 190 zł
WYSYŁKA W 24H
PŁATNOŚĆ ON-LINE
WYSOKA JAKOŚĆ
WSPARCIE POSPRZEDAŻOWE