Suplementy diety – poradnik dla początkujących

Coraz większa aktywność życiowa i zawodowa sprawia, że także nasz organizm potrzebuje składników odżywczych, aby tym wyzwaniom sprostać. Dochodzi do tego coraz trudniejsze dostarczanie naturalnych mikroskładników ze względu na przetworzoną żywność, a także stres, zmęczenie i brak odpowiedniej regeneracji po treningu siłowym czy biegowym. Pomocą w takiej sytuacji mogą być suplementy diety.

Czym jest suplementacja?

Są to substancje, które w formie tabletek, proszków czy kapsułek dostarczają w skondensowanej formie konkretnych witamin oraz innych brakujących składników odżywczych w diecie dla sportowców oraz osób aktywnych. Są to środki spożywcze, które w myśl przepisów prawnych nie są lekami. Z tego powodu ich zgłoszenie do sprzedaży w sklepach jest zdecydowanie mniej restrykcyjne, choć renomowani producenci posiadają na swoje odżywki odpowiednie certyfikaty i wyniki badań.

Rodzaje suplementów

W sklepach dostępnych jest bardzo dużo środków, które wspomagają podstawowe procesy życiowe, ułatwiają codzienne funkcjonowanie i regenerację, a także uzupełniają braki mikroskładników i witamin w diecie, które trudno dostarczyć w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem. Ze względu na cel ich stosowania wyróżnić można przede wszystkim preparaty:

na odchudzanie,
poprawiające funkcje układu nerwowego, a także koncentrację,
wspomagające wygląd skóry, paznokci oraz estetykę ciała,
dla sportowców.

Są to tylko najczęściej spotykane w sklepach rodzaje tych środków, zaś producenci oferują znacznie więcej typów, dlatego wybór jest bardzo duży.

Od czego zacząć?

Gdy chcemy zacząć stosować suplementy diety, musimy najpierw zdefiniować własne cele sportowe, od których będzie zależeć rodzaj przyjmowanego środka spożywczego, a także dawka. Wiele będzie zależeć także od naszego doświadczenia, w przypadku wspomagania organizmu podczas aktywności fizycznej. Dla jednych będzie to zrzucenie zbędnych kilogramów, inni będą chcieli zbudować masę mięśniową, a dla pozostałych osób sposób na polepszenie regeneracji po treningu siłowym czy biegowym.

  Zapoznanie się ze składem oraz działaniem preparatów odżywczych

Najważniejszą kwestią jest uważne zapoznanie się ze składem suplementów, przeciwwskazaniami, a także sprawdzeniem substancji uczulających. Trzeba także sumiennie stosować się do określonych dawek, gdyż zbyt duża ilość, także witamin, może zaszkodzić zamiast pomóc. Ważna jest nie tylko ilość, ale również odpowiednie pory przyjmowania dawek, w odniesieniu do:

zjedzonych posiłków,

trybu życia,

wykonywanych treningów sportowych.

W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Suplementy witaminowe dodatkiem do diety

Warto pamiętać o podstawowej zasadzie dotyczącej suplementacji: jest to tylko dodatek do diety, która powinna być podstawą dla sportowców a także każdej osoby, która pragnie racjonalnie się odżywiać i zdrowo funkcjonować. Jest to ważna droga, by polepszyć swoje efekty, a także pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia, ale bez dobrego odżywiania jest to bezsensowna droga.

Suplementy dla sportowców

W przypadku osób myślących o pokonywaniu własnych rekordowych osiągnięć, a tym bardziej profesjonalnych sportowców, w tym biegaczy, odpowiednia suplementacja jest często niezbędna. W takich sytuacjach podstawowymi odżywkami, które oferuje sklep z żywnością dla sportowców, są suplementy:
na regenerację, w tym BCAA,

odżywki białkowe, dostarczające zwiększoną ilość białka,

witaminowe, dostarczające brakujących mikroelementów w diecie,

spalacze tłuszczu, środki wspomagające proces redukcji tkanki tłuszczowej,

gainery, które mają za zadanie dostarczyć w skondensowanej formie odpowiednią ilość kalorii, zastępując obfite posiłki,

kreatyna – jeden z najpopularniejszych środków, który używany jest w procesie budowania masy mięśniowej, a także zwiększenia siły oraz poprawiające regenerację.

Suplementy dla biegaczy

Ogromną popularnością cieszy się obecnie bieganie, ale skuteczne jego uprawianie wiąże się również ze zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym, związanym z ogromnym wysiłkiem fizycznym. Także osoby trenujące jogging mają duże możliwości dostarczenia organizmowi wartościowych odżywek i witamin, wspierających ich zdrowie. Można wskazać choćby:
żele energetyczne, które są powszechnie stosowane przez zawodników w trakcie półmaratonów czy maratonów, dostarczające energię i odpowiednie witaminy,

BCAA – poprawia regenerację organizmu,

glukozaminę – to środek, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie stawów, które są obciążane w trakcie biegania.

Return to Blog