20 sie Terapia TECAR

Zastosowanie terapii TECAR: od rehabilitacji układu ruchu po medycynę estetyczną

Dodano przez Marcin Jędrejko

Urządzenia do terapii TECAR są szczególnie doceniane przez fizjoterapeutów i rehabilitantów. Fale radiowe wysokiej częstotliwość znajdują zastosowanie w terapii mięśni u osób narażonych na duży wysiłek np. sportowców czy pracowników fizycznych. Bezpieczeństwo i efekty terapeutyczne tej metody są jednak rekomendowane w wielu innych przypadkach. Kiedy warto zdecydować się na jej użycie?

Krótkie przypomnienie działania aparatów TECAR

Działanie terapii TECAR oparte jest na użyciu prądu zmiennego i radiowych fal o częstotliwości w zakresie 300-1200 khz. Aparat do TECAR często określa się mianem radiofrekwencji lub diatermii długofalowej (DDF).

Urządzenia dzięki aktywnej i biernej elektrodzie umożliwia transfer elektryczny do tkanek. Tym samym pozwalają na dostarczenie energii do ich wnętrza, co w konsekwencji powoduje wywołanie w nich efektu termicznego (przegrzania), a przez to wzmożenie tempa komórkowej przemiany materii. W zależności od trybu pracy (tryb pojemnościowy lub oporowy) aparaty oddziałują na konkretne struktury m.in. skórę, układ mięśniowy, ścięgna, więzadła, kości czy kaletki maziowe.

Efekty terapeutyczne użycia fal radiowych o wysokiej częstotliwości

  • Łagodzenie dolegliwości bólowych.
  • Minimalizowanie zmian zapalnych.
  • Przyspieszenie regeneracji potreningowej.
  • Wzmożenie procesów naprawczych tkanek.
  • Redukowanie nadmiernego napięcia mięśni.
  • Stymulowanie przepływu krwi i limfy – poprawa krążenia i redukcja obrzęków.
  • Poprawa kondycji tkanek, np. ujędrnienie skóry.

Jakie są wskazania do zastosowania terapii TECAR?

Radiofrekwencja to metoda, która jest bezpieczna i skuteczna w przeciwdziałaniu różnym problemom. Stąd urządzenia jak np. Fisiowarm 400 czy YouTecarX stały się obiektem zainteresowania wielu specjalistów. Oto przykłady użycia diatermii w praktyce.

TECAR w medycynie sportowej

Terapia TECAR znajduje szerokie zastosowanie w medycynie sportowej. Efekty zabiegów diatermii pozwalają sportowcom na znacznie szybsze odzyskanie pełnej formy po wysiłku, czy sprawności utraconej po kontuzji. Stymulacja procesu regeneracji po przebytych urazach i zmniejszenie bólu sprawiają, że metoda TECAR stała się jedną z najchętniej wykorzystywanych form terapii dla profesjonalnych zawodników.

W badaniu [1] przeprowadzonym wśród 60 młodych siatkarek, wyłoniono dwie grupy poddane identycznemu protokołowi treningowemu. U części uczestniczek dodatkowo wykonano zabiegi TECAR – bezpośrednio po ćwiczeniach oraz 24 godziny po zakończonym wysiłku. Wprowadzona terapia tkanek przy pomocy DDF zredukowała opóźnioną bolesność mięśni (DOMS), co potwierdza, iż działała korzystnie na proces potreningowej regeneracji. Poza tym radiofrekwencja przyczyniła się do odzyskania sprawności funkcjonalnej w ciągu 72 godzin od zakończenia ćwiczeń.

Stosowanie terapii TECAR w rehabilitacji

TECAR to metoda, która jest chętnie wykorzystywana w różnych dziedzinach fizjoterapii i rehabilitacji narządu ruchu. Więcej informacji na temat samej metody i jej działania znajdziesz we wpisie: Czym jest terapia TECAR i jak pomaga w fizjoterapii?

Schorzenia neurologiczne

Metoda radiofrekwencji została doceniona w neurologii z uwagi na działanie rozluźniające mięśnie. Wielu pacjentów z problemami neurologicznymi np. rwą kulszową, stwardnieniu rozsianym, udarem mózgu czy chorobą Parkinsona, boryka się ze spastycznością — patologicznie podwyższonym napięciem mięśni. Duża spastyka uniemożliwia chorym codzienne funkcjonowania m.in. utrudniając im chód.

W jednym z badań [2] sprawdzono wpływ jednorazowego zabiegu radiofrekwencji i masażu funkcjonalnego na nadmierne napięcie mięśni kończyny dolnej u pacjentów po przebytym udarze mózgu. Połączenie terapii TECAR z masażem doprowadziło do natychmiastowego zmniejszenia zbyt wysokiego napięcia w obrębie mięśni brzuchatego łydki i prostego uda. Ponadto interwencja spowodowała zwiększenie biernego zakresu ruchu w stawie skokowym i kolanowym. Efekt zabiegu utrzymywał się przez 30 minut po jego zakończeniu.

Fizjoterapia urologiczna i ginekologiczna

Uroginekologia to kolejna dziedzina medycyny, w której można wykorzystać urządzenia do terapii TECAR. Problemy w postaci inkontynencji (nietrzymanie moczu), naglącego parcia na pęcherz, poporodowych urazów krocza czy choroby Peyroniego (plastyczne stwardnienie prącia) często idą w parze z silnymi dolegliwościami bólowymi. Ból nie tylko utrudnia oddawanie moczu, ale i może powodować zaburzenie sprawności seksualnej np. uniemożliwiając współżycie czy też upośledzając erekcję. Działanie radiofrekwencji przyczynia się do złagodzenia odczuwanego bólu, co może ułatwić wdrożenie innych form rehabilitacji.

Fizjoterapia urologiczna i ginekologiczna to kolejny istotny obszar, w którym można użyć aparatów do terapii radiofrekwencyjnej np. Fisiowarm 300. Za przykład może posłużyć badanie [3] przeprowadzone u kobiet borykających się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu. W badaniu trwającym 4 tygodnie wzięło udział 20 uczestniczek, które 3 razy w tygodniu wykonywały ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla). U części kobiet ćwiczenia połączono z 20-minutowymi zabiegami TECAR.

W obu grupach doszło do zmniejszenia bólu, redukcji objawów nietrzymania moczu i zwiększenia siły mięśni Kegla. Niemniej jednak kobiety poddane dodatkowym zabiegom radiofrekwencji odnotowały znacznie większą poprawę stanu, aniżeli uczestniczki wykonujące wyłącznie ćwiczenia.

Dolegliwości w obrębie układu ruchu

Fizjoterapeuci mogą wykorzystać urządzenia do TECAR także do popularnych dolegliwości narządu ruchu, np. dyskopatiach, zespołach bólowych kręgosłupa, zespół bolesnego barku. Radiofrekwencja będzie też pomocna w przypadku kontuzji sportowych np. kolano skoczka, kciuk czy łokieć tenisisty. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabiegi radofrekwencyjne zastosować przy niektórych schorzeniach zawodowych np. zespół cieśni nadgarstka czy zmiany zwyrodnieniowe stawów. Fale radiowe wysokiej częstotliwości będą pomocne na wielu płaszczyznach m.in. ograniczając odczuwany ból, rozluźniając nadmiernie napięte mięśnie, wspierając metabolizm i procesy naprawcze, a także minimalizując stan zapalny.

Wsparcie dla układu limfatycznego

Metoda radiofrekwencyjna pomaga w walce z obrzękami. Zabiegi opierające się na zasadzie przepływu prądu do tkanek powodują rozszerzenie naczyń limfatycznych, co w konsekwencji wspiera i przyspiesza krążenie chłonki. Obrzęki mogą stanowić rezultat różnorodnych problemów np. urazów narządu ruchu, schorzeń układu limfatycznego, przebytych zabiegów operacyjnych jak mastektomia. Co więcej, stymulacja przepływu chłonki ma też pozytywny wpływ na zmniejszenie cellulitu i wsparcie procesu odchudzania.

Za przykład może posłużyć badanie [7] wykonane u 48 pacjentów z ciężką otyłością i obustronnym obrzękiem limfatycznym kończyn dolnych. Uczestników podzielono na trzy grupy – kontrolną, poddaną drenażowi i terapii uciskowej, a także radiofrekwencji. We wszystkich grupach nastąpiło zmniejszenie uczucia ciężkości i bólu. Terapia TECAR sprzyjała również redukcji obrzęków, gdyż po 6 zbiegu nastąpiło wyraźne zmniejszenie objętości uda.

Obrzęki są także poważnym powikłaniem niektórych schorzeń nowotworowych np. raka piersi. TECAR wydaje się mieć zastosowanie w tego typu przypadkach, co mogą potwierdzić wyniki jednego z badań [8]. Uczestniczkami eksperymenty było 5 kobiet z rakiem piersi i zespołem sieci pachowej. Pacjentki przez 4 tygodnie uczestniczyły w programie interwencyjnym, który składał się z manualnego drenażu limfatycznego i radiofrekwencji. Zastosowany protokół leczenia doprowadził do wyraźnej poprawy jakości życia pacjentek wskutek redukcji bólu, zmniejszenia objętości kończyny i poprawy jej funkcjonalności.

Kosmetologia

Choć zabiegi estetyczne są skuteczne, to jednak niektóre z nich są inwazyjne i mogą powodować różnorodne powikłania. Radiofrewkencja odznacza się nie tylko dużą efektywnością, ale i niewielkim ryzykiem występowania skutków ubocznych. Aparaty TECAR w kosmetologii pozwalają na wywołanie takich efektów jak:

  • Zwalczanie rozstępów.
  • Polepszenie kolorytu skóry.
  • Usprawnienie mikrokrążenia.
  • Uelastycznienie i wyrównanie blizn.
  • Przyspieszenie procesu gojenia się ran.
  • Minimalizacja lub całkowita redukcja opuchlizny.
  • Przeciwdziałanie zwiotczeniu i poprawa jędrności skóry.
  • Regeneracja i nasilenie syntezy włókien kolagenowych.
  • Wzmożenie lipolizy adipocytów — rozpadu tkanki tłuszczowej.
  • Stymulacja metabolizmu skóry — usprawnienie procesów oczyszczania i usuwania zbędnych metabolitów wtórnych.

Istnieje szereg prac naukowych potwierdzających pozytywny wpływ terapii TECAR na kwestie dotyczące urody i wyglądu. Jedno z badań klinicznych [4] przeprowadzono w grupie 32 kobiet z przesadnie nagromadzoną tkanką tłuszczową w okolicach brzucha. Uczestniczki podzielono na trzy podgrupy poddane 10 zabiegom z różnymi trybami pracy aparatu – pojemnościowym, oporowym i skojarzonym. U kobiet poddanym terapii łączonej odnotowano największy spadek poziomu tkanki tłuszczowej.

W innym badaniu [5] sprawdzono przeciwstarzeniowe działanie diatermii na skórę twarzy 32 kobiet w wieku 35-60 lat. Jedna strona twarzy uczestniczek została poddana zabiegowi radiofrekwencji, na drugiej zaaplikowano kosmetyk o właściwościach przeciwstarzeniowych. Skóra objęta działaniem terapii fizykalnej była skuteczniejsza w kontekście redukcji zmarszczek oraz poprawy blasku, kolorytu i grubości aniżeli preparaty kosmetyczne.

Zabieg transferu elektrycznego ma także pozytywny wpływ na elastyczność skóry. Dowodem tego mogą być wyniki badania [6], którego uczestnikami były osoby ze skórą typu II (północnoeuropejska) i III (środkowoeuropejska) wg skali Fitzpatricka. Po 5 tygodniach zabiegów wykazano poprawę elastyczności skóry o 33,26%.

Bezpieczeństwo terapii TECAR

Choć terapia przyczynia się do efektu wewnątrztkankowego przegrzania, to zabiegi są bezpieczne dla pacjenta. Fizjoterapeuci wykorzystują specjalne kremy do TECAR, które mają na celu polepszyć przewodzenie energii generowanej przez urządzenia. Stosowanie kremów pozwala także na długi czas utrzymać dobrą kondycję elektrod. Dzięki temu minimalizują szansę ich uszkodzenia i pogorszenia działania, czy podrażnienia skóry pacjenta.

Ponadto warto pamiętać, że urządzenia do terapii pozwalają na proste i precyzyjne ustawienie parametrów zabiegowych np. częstotliwości czy poziomu natężenia. Tym samym działanie aparatury można z łatwością spersonalizować do potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania

Mimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania diatermii. Należą do nich:

  • ciąża i laktacja,
  • uszkodzenia skóry w obszarze zabiegowym, np. oparzenia,
  • aktywna choroba nowotworowa,
  • upośledzone odczuwanie bólu i/lub temperatury,
  • schorzenia układu krążenia np. zakrzepica żył głębokich, miażdżyca naczyń.

Zastosowanie urządzeń do terapii TECAR – podsumowanie

Radiofrekwencja jest metodą, która sprawdzi się w różnorodnych przypadkach. Dostarczana do tkanek energia oddziałuje na procesy naprawcze i tym samym skraca czas potrzebny na powrót do pełnego zdrowia.

TECAR to skuteczna metoda w walkce z różnorodnymi dolegliwościami – począwszy od kontuzji związanych ze sportem, przez zaburzenia uroginekologiczne i neurologiczne, a skończywszy na problemach skórnych. Urządzenia do TECAR dzięki intuicyjnej obsłudze umożliwia łatwe wsparcie fizjoterapii, potreningowej regeneracji czy też dermatologicznych zabiegów pielęgnacyjnych. Znając wskazania i przeciwwskazania do stosowania DDF, można zapewnić pacjentowi nie tylko maksimum korzyści, ale i pełne bezpieczeństwo.

BIBLIOGRAFIA:
1. Pina, João Tiago Soares Sanches Samorano. The Role of Tecar Therapy in the Delayed Onset Muscle Soreness and Functional Recovery: A Randomized Controlled Trial. MS thesis. Universidade do Porto (Portugal), 2022.
2. García-Rueda, Laura, et al. “Immediate effects of TECAR therapy on gastrocnemius and quadriceps muscles with spastic hypertonia in chronic stroke survivors: a randomized controlled trial.” Biomedicines 11.11 (2023): 2973.
3. Elhosary, Eman A., et al. “Effect of monopolar capacitive resistive radiofrequency in treating stress urinary incontinence: A pilot randomized control trial.” Frontiers in Psychology 13 (2023): 1062363.
4. Meyer, Patrícia Froes, et al. “Effects of tecar therapy on adipose tissue: clinical trial.” Journal of Biosciences and Medicines 10.4 (2022): 169-180.
5. Shu, Xiaohong, et al. “Effectiveness of a radiofrequency device for rejuvenation of aged skin at home: a randomized split-face clinical trial.” Dermatology and Therapy 12.4 (2022): 871-883.
6. Augustyniak, Anna, and Helena Rotsztejn. “Nonablative radiofrequency treatment for the skin in the eye area–clinical and cutometrical analysis.” Journal of Cosmetic Dermatology 15.4 (2016): 427-433.
7. Cau, Nicola, et al. “Preliminary evidence of effectiveness of TECAR in lymphedema.” Lymphology 52.1 (2019): 35-43.
8. Ahn, Soo-Yeon, and Won-Seob Shin. “Effects of Manual Lymphatic drainage and high frequency Diathermy on Pain, volume, function of Upper Extremity and Quality of life in Breast Cancer patients with axillary web syndrome: a study of five case reports.” Journal of The Korean Society of Integrative Medicine 9.4 (2021): 19-28.

Ostatnie posty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWA DOSTAWA OD 190 zł

WYSYŁKA W 24H

PŁATNOŚĆ ON-LINE

WYSOKA JAKOŚĆ

WSPARCIE POSPRZEDAŻOWE