Wiele dysfunkcji układu moczowo-płciowego można wyeliminować z pomocą fizjoterapii i medycyny fizykalnej. Coraz chętniej wykorzystywaną formą leczenia jest diatermia, która sprawdza się w walce z różnorodnymi dolegliwościami. Kompleksowe i bezpieczne działanie radiofrekwencji sprawia, że jest to nieinwazyjny sposób na poprawę stanu zdrowia. Kiedy wykorzystać terapię TECAR w uroginekologii?
Terapia TECAR jako forma terapii dna miednicy u kobiet i mężczyzn
Fizjoterapia w terapii dna miednicy skupia się na zdrowiu układu płciowego i moczowego – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak wciąż dużo większą popularnością cieszy się u kobiet. Tematyka ta jest nierozerwalnie związana z kondycją mięśni dna miednicy (Kegla). Świadome kontrolowanie i używanie mięśni dna miednicy jest niezbędne dla kobiet w każdym wieku – począwszy od okresu dojrzewania i wczesnej młodości, przez okres planowania, ciąży, porodu i połogu, a skończywszy na okresie menopauzalnym i wczesnej starości. Mięśnie te odpowiedzialne są m.in. za stabilizację tułowia, oddawanie moczu i kału, sprawność seksualną, czy wspomaganie porodu siłami natury. Osłabienie i nadmierne rozciągnięcie mięśni Kegla może skutkować:
- nietrzymaniem moczu,
- częstymi zaparciami i gazami,
- obniżeniem narządów rodnych,
- pogorszeniem zdolności stabilizacyjnych,
- zaburzeniami erekcji, bolesnym współżyciem,
- dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego i miednicy.
Fizjoterapia ginekologiczna bazuje m.in. na normalizacji napięcia, wzmocnieniu mięśni dna miednicy, poprawie odżywienia tkanek, czy pracy z bliznami. Z jednej strony mowa o regularnych treningach mięśni dna miednicy, które niosą ze sobą długofalowe efekty [1]. Z drugiej – o różnorodnych technikach fizjoterapeutycznych np. terapia manualna i kinesiotaping. Oprócz tego w fizjoterapii wykorzystuje się leczenie fizykalne, tzw. fizykoterapię.
Jedną z najnowocześniejszych form fizykoterapii jest radiofrekwencja, zwana też terapią TECAR lub diatermią. To metoda wykorzystująca prąd zmienny i fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które powodują wygenerowanie energii cieplnej w tkankach. Diatermia oddziałuje także na tkanki pod kątem chemicznym i mechanicznym. Dzięki wielowymiarowemu działaniu wyzwala różnorodne efekty terapeutyczne. Z innego naszego artykułu dowiesz się, co to jest terapia TECAR i kiedy warto z niej skorzystać – w tym tekście natomiast skupiamy się na jej zastosowaniu w przypadku problemów uroginekologicznych.
Elektrody do TECAR w uroginekologii wykorzystuje się zarówno do pracy na okolicach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Sprawdzą się tu zarówno tradycyjne elektrody pojemnościowe i rezystacyjne aplikowane np. na brzuchu czy na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Z kolei sonda jednobiegunowa INTIMITY Fisiowarm 12 mm sprawdzi się w przypadku terapii dopochwowych i doodbytniczych. W jednym z badań aplikacja diatermii w połączeniu z biofeedbackiem wspomogła rozluźnienie mięśni odbytu oraz złagodziła występujące dolegliwości bólowe [7].
Wskazania do terapii TECAR w schorzeniach uroginekologicznych
Pojęcie fizjoterapii uroginekologicznej odnosi się do różnorodnych sposobów leczenia i rehabilitacji osób, które zmagają się z dysfunkcjami w obrębie układu moczowo-płciowego. Urządzenia do terapii TECAR mogą być wykorzystywane m.in. przy:
- zespole moczowo-płciowym, który towarzyszy menopauzie,
- bólach miednicy,
- nietrzymaniu moczu,
- dysfunkcjach seksualnych,
- bolesnym miesiączkowaniu,
- endometriozie,
- wypadaniu macicy,
- suchość i/lub wiotkość pochwy,
- bliznach (po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza),
- rozejściu kresy białej,
- zaparcia.
Terapia TECAR, a badania naukowe
Ból miednicy
O zasadności zastosowania TECAR w terapii dna miednicy dowodzą wyniki badań. Dla przykładu w grupie 80 osób z zespołem przewlekłego bólu miednicy część uczestników przez 10 tygodni była poddawana zabiegom radiofrekwencji. U wszystkich pacjentów wykonywano ten sam zestaw technik fizjoterapeutycznych. Interwencja diatermią doprowadziła do obniżenia bólu o 2 punkty w skali VAS, a uczucie poprawy jakości życia zwiększyło się o 5 punktów w wynikach badania ankietowego [2].
Przewlekłe zespoły bólowe odcinka lędźwiowego i miednicy mogą wynikać z obecności punktów spustowych w obrębie mięśni Kegla. Utrzymujący się ból może natomiast rzutować na codziennym funkcjonowaniu i współżyciu. Badania dowodzą, że diatermia jest równie skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych co terapia manualna. Co więcej, zabiegi radiofrekwencji spotykały się z większą aprobatą wśród uczestników i tym samym zapewniały większy komfort leczenia [3].
Zespół moczowo-płciowy
Terapia TECAR polecana jest także w zespole moczowo-płciowym, który objawia się dolegliwościami bólowymi i pieczeniem ze strony narządów płciowych, suchością i świądem pochwy oraz bólem w czasie aktywności seksualnej. W badaniu obejmującym 11 pacjentek ze zdiagnozowanym zespołem moczowo-płciowym zastosowano 5 sesji radiofrekwencji. U większości uczestniczek zaobserwowano zmniejszenie uciążliwości objawów, a także poprawę funkcji seksualnych i moczowych. Warto też dodać, że kobiety biorące udział w badaniu dobrze oceniły przeprowadzone zabiegi diatermii [4].
Wiotkość pochwy
Terapia radiofrekwencją w porównaniu do terapii manualnej dodatkowo wspiera przeciwdziałanie wiotkości pochwy [3]. TECAR w urologii można stosować samodzielnie lub połączyć z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi. W jednym badaniu sprawdzono rezultaty połączenia diatermii z pulsacyjnym polem elektromagnetycznym. W grupie 32 kobiet deklarujących problem wiotkiej pochwy część uczestniczek poddano trzem dodatkowym zabiegom fizykalnym. Zastosowana terapia nie tylko poprawiła jakość życia kobiet, ale i wywołała zmiany na poziomie histologicznym. TECAR i pole elektromagnetyczne miało wpływ na procesy neokolagenezy, neoelastogenezy i neoangiogenezy. Oznacza to, że taka terapia może oddziaływać na strukturę skóry i tym samym wspomagać zachowanie jej jędrności [6].
Nietrzymanie moczu
Zastosowanie terapii TECAR w terapii dna miednicy sprawdzono także w badaniu obejmującym 40 kobiet zgłaszających problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wszystkie uczestniczki przez 4 tygodnie wykonywały 20-minutowy zestaw ćwiczeń, przy czym u części z nich trzy razy w tygodniu przeprowadzano dodatkowe 20-minutowe zabiegi diatermii. Ocena efektów wskazuje, że większe korzyści niesie za sobą połączenie aktywności fizycznej z radiofrekwencją aniżeli samodzielnie wykonywane ćwiczenia [5].
Bolesne miesiączkowanie
Radiofrekwencja może być także wykorzystana do przeciwdziałania bolesnemu miesiączkowaniu. U uczestniczek badania poddanych zabiegom z użyciem radiofrekwencji stwierdzono większą skuteczność w zakresie łagodzenia bólu aniżeli w przypadku okładów ciepłymi kompresami na dolne partie brzucha [8].
Chorobą Peyroniego i zaburzenia erekcji u mężczyzn
Korzystne właściwości terapii TECAR w urologii można też zastosować w przypadku męskich schorzeń. Obiecujące rezultaty użycia diatermii można zauważyć u pacjentów z chorobą Peyroniego. Schorzenie to prowadzi do bolesnego skrzywienia prącia, któremu mogą towarzyszyć zaburzenia erekcji. W jednym z badań blisko 80% uczestników poddanych działaniu diatermii odczuła istotną, krótkotrwałą redukcję dolegliwości bólowych związanych z chorobą Peyroniego [9]. Wyniki innego badania pokazują, że sesja 12 zabiegów radiofrekwencji przyniosła poprawę u mężczyzn ze zdiagnozowanymi zaburzeniami erekcji. Dowodem jest m.in. uzyskanie normalnych parametrów funkcji erekcyjnej [10].
Jakie efekty daje terapia TECAR w zabiegach uroginekologicznych i urologicznych?
Urządzenia TECAR do zabiegów uroginekologicznych i urologicznych pozwalają na manualne dopasowanie terapii pod potrzeby konkretnego pacjenta. Niemniej jednak aparaty takie jak urządzenie do terapii TECAR Fisiowarm 7.0 300 zawierają też wbudowaną bazę wielu protokołów, które zostały zaprogramowane pod odpowiednie jednostki chorobowe i problemy zdrowotne. Tym samym zdecydowanie łatwiej jest stawiać pierwsze kroki podczas wprowadzania diatermii do oferty np. gabinetu rehabilitacji.
Wielowymiarowe oddziaływanie radiofrekwencji na organizm może okazać się pomocne w kwestii:
- łagodzenia dolegliwości bólowych,
- normalizacji napięcia mięśniowego,
- poprawy trofiki tkanek, funkcji i kondycji skóry,
- przyspieszenia procesów regeneracyjnych,
- wzrostu efektywności treningu mięśni dna miednicy,
- poprawy jakości codziennego życia,
- poprawy funkcjonowania układu moczowo-płciowego.
Przeciwwskazania do zastosowania terapii TECAR w uroginekologii i urologii
TECAR w terapii dna miednicy czy schorzeń związanych z uroginekologią nie znajdzie zastosowania u niektórych pacjentów. Choć działanie diatermii jest bezbolesne, a wyzwolony efekt termiczny lokalny i wywołuje subiektywne odczucie ocieplenia, to jednak nie w każdym przypadku okaże się bezpieczne. Do bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegów radiofrekwencji należą:
- ciąża,
- nowotwory,
- otwarte rany,
- choroba zakrzepowo-zatorowa,
- oparzenia w miejscu objętym terapią,
- nieprawidłowe odczuwanie bólu (analgezja),
- obecność metalowych implantów, protez, sztucznych narządów.
Często można spotkać się z obawami, że osoby o zbyt suchej skórze są narażone na poparzenia w trakcie różnorodnych zabiegów fizykalnych. W przypadku diatermii jest wiele rozwiązań zapobiegających takim problemom. Po pierwsze to obecność biokompatybilnego złota na elektrodach, które poprawiają przewodnictwo wygenerowanej energii. Dzięki temu aparaty takie jak urządzenie do terapii TECAR YouTecarX wyzwalają pożądany efekt terapeutyczny przy stosunkowo niskim napięciu wyjściowym. Po drugie – kremy do TECAR zapewniają elektrodom dobry poślizg i przewodnictwo, a na dodatek utrzymują optymalne nawilżenie skóry w czasie zabiegu. Z kolei sam zabieg poprawia odżywienie i kondycję skóry.
Terapia TECAR w uroginekologii może być wykorzystana dla uzyskania różnych efektów. Radiofrekwencja sprawdzi się zarówno w łagodzeniu dolegliwości bólowych, treningu mięśni Kegla iprzeciwdziałaniu nietrzymaniu moczy, jak i przy zaburzeniach erekcji. Nowatorskie urządzenia do diatermii ze sklepu Strefa Regeneracji z pewnością przydadzą się jako element wyposażenia gabinetów rehabilitacji uroginekologicznej i klinik zdrowia kobiet. Postaw na bezpieczne i wielowymiarowe działanie terapii TECAR.
Bibliografia:
[1] Pereira, Glaucia Miranda Varella, et al. „Pelvic floor muscle training vs radiofrequency for women with vaginal laxity: randomized clinical trial.” The Journal of Sexual Medicine 21.8 (2024): 700-708.
[2] Carralero‐Martínez, Andrea, et al. „Efficacy of capacitive resistive monopolar radiofrequency in the physiotherapeutic treatment of chronic pelvic pain syndrome: A randomized controlled trial.” Neurourology and Urodynamics 41.4 (2022): 962-972.
[3]. Li, Dan, et al. „Evaluating the Effectiveness of Radiofrequency Therapy and Manual Pelvic Fascial Release in Treating Myofascial Pelvic Pain.” International Urogynecology Journal (2024): 1-7.
[4] Pinheiro, Cintia, et al. „Intravaginal nonablative radiofrequency in the treatment of genitourinary syndrome of menopause symptoms: a single-arm pilot study.” BMC Women’s Health 21 (2021): 1-11
[5] Elhosary, Eman A., et al. „Effect of monopolar capacitive resistive radiofrequency in treating stress urinary incontinence: A pilot randomized control trial.” Frontiers in Psychology 13 (2023): 1062363.
[6] Wattanakrai, Penpun, et al. „The efficacy and safety of a combined multipolar radiofrequency with pulsed electromagnetic field technology for the treatment of vaginal laxity: a double-blinded, randomized, sham-controlled trial.” Lasers in Medical Science (2022): 1-14.
[7] Brusciano, Luigi, et al. „Effectiveness of perineal pelvis rehabilitation combined with biofeedback and radiofrequency diathermy (RDF) in anorectal functional pain syndromes associated with paradoxical contraction of the levator ani muscles. A prospective study.” Arquivos de Gastroenterologia 60.2 (2023): 201-207.
[8] Park, Sungeon, Seungwon Lee, and Inok Kim. „Effects of High-Frequency Treatment using Radiofrequency on Autonomic Nervous System and Pain in Women with Dysmenorrhea.” Physical Therapy Rehabilitation Science 11.4 (2022): 493-501.
[9] Pavone, Carlo, et al. „Does transfer capacitive resistive energy has a therapeutic effect on Peyronie’s disease? Randomized, single-blind, sham-controlled study on 96 patients: Fast Pain Relief.” Urologia Internationalis 99.1 (2017): 77-83.
[10] Gruenwald, Ilan, et al. „Radiofrequency energy in the treatment of erectile dysfunction—a novel cohort pilot study on safety, applicability, and short-term efficacy.” International Journal of Impotence Research (2023): 1-6.
REKOMENDOWANE PRODUKTY
Ostatnie posty
Zostaw komentarz
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
DARMOWA DOSTAWA OD 190 zł
WYSYŁKA W 24H
PŁATNOŚĆ ON-LINE
WYSOKA JAKOŚĆ
WSPARCIE POSPRZEDAŻOWE